Nowa ustawa o prawie bankowym
Banki niezadowolone z nowej ustawy o prawie bankowym. Czego dotyczy i czy odbija się to na klientach? Czym zajmuje się Narodowy Bank Polski? Czy usługi bankowe podrożeją? Co z opłatami za prowadzenie rachunku? Co przyniesie nowa ustawa bankowa i czym tak naprawdę zajmuje się bank? Czy wiesz do czego jest uprawniony Narodowy Bank Polski?
Bank kojarzy nam się z pieniędzmi i bardzo dobrze bo jest to instytucja państwowa ewentualnie prywatna, która właśnie przede wszystkim obraca pieniędzmi, udziela różnego rodzaju kredytów, otwiera konta osobiste, oszczędnościowe oraz zakłada lokaty w imieniu klienta. Z definicji publikowanej przez Narodowy Bank Polski (NBP) wynika, że bank jest osobą prawną, która prowadzi działalność gospodarczą i dokonuje działań takich jak: przyjmowanie depozytów, zakładanie lokat czy udzielanie kredytów. Bank wykonuje także szereg innych czynności na podstawie zezwoleń, które są przewidziane w ustawie o prawie bankowym np. prowadzenie rachunków rozliczeniowo- oszczędnościowych, nabycie i zbycie wierzytelności, usługi płatnicze czy choćby doradztwo w zakresie finansów. Nadzór nad wszystkimi bankami w Polsce sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego, nad której działaniem z kolei czuwa Prezes Rady Ministrów. Jakie są rodzaje banków?
Z pewnością pierwsza podstawowa myśl będzie brzmiała ,,ten bank jest lepszy a tamten gorszy’’. Obiektywnie ujmując jest to także podział banków ale na podstawie opinii klienta. Istnieje jednak czteropunktowy podział banków oparty na systemie bankowym. Bank centralny czyli instytucja odpowiadająca za działanie całego systemu bankowego, głównie stabilizacja cen oraz prowadzenie polityki pieniężnej kraju. Jako jedyny bank ma prawo do emitowania znaków pieniężnych, wspomaga także inne banki w bardzo kiepskiej sytuacji finansowej, nadzoruje wszystkie banki i ustala stopy procentowe. Centralnym bankiem jest Narodowy Bank Polski. Bank operacyjny to działalność komercyjna a tym samym najbardziej znana i rozpowszechniona instytucja. Ten rodzaj banku świadczy usługi w zakresie obrotu gotówkowego tj. udzielanie kredytów, prowadzenie rachunków bankowych i dokonywanie operacji finansowych. Bank uniwersalny jest to taki rodzaj banku, który podejmuje się dokonywania wszystkich czynności przewidzianych i określonych prawem bankowym czyli nie jest skierowana tylko w kierunku jednego produktu finansowego np. kredyt gotówkowy. Bank wyspecjalizowany to rodzaj banku działający w konkretnym zakresie. Przykładem takiego banku jest bank hipoteczny udzielający jedynie kredytów pod hipotekę.
Nowa ustawa bankowa kogo naprawdę dotyczy?
Według art. 59 ia ustawy o usługach płatniczych od 2018 roku, każdy SKOK i bank na terenie Polski jest zobligowany do bezpłatnego prowadzenia rachunku rozliczeniowo – oszczędnościowego klienta. Ma to na celu zachęcenie wszystkich którzy nie posiadają kont w bankach do ich założenia. Te osoby, które nie mają żadnego rachunku w kraju będą miały zagwarantowane darmowe prowadzenie konta wolnego od dodatkowych wymogów. Oznacza to, że bank nie będzie wymagał żadnej konkretnej kwoty, która powinna wpłynąć na rachunek w zamian za bezpłatne prowadzenie rachunku. Dozwolone jest bankom naliczanie opłat za szóstą transakcję w miesiącu oraz za wypłaty z bankomatów. Czy to dobre rozwiązanie? Oczywiście, że tak bo jest to pierwszy krok do poprawy i usprawnienia polskiego prawa bankowego. Nowa ustawa zacznie obowiązywać w sierpniu 2018 roku. Najważniejsze zmiany już weszły w życie. Z dniem 1 stycznia 2018 roku drastycznie zmieniła się forma dokonywania płatności z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a także zasady funkcjonowania rozliczeń z ZUS w systemach bankowych.
Od pierwszego stycznia wszystkich ubezpieczonych obowiązuje zasada jednej operacji a to znaczy, że zniknęła metoda kilku przelewów z pewnością ułatwiło to skomplikowany system, który obowiązywał w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Od 2018 roku zniknęła również opcja ,,przelew do ZUS’’ z systemu bankowości elektronicznej ponieważ od nowego roku zmianie uległa także forma wykonywania płatności. Opłatę można wysłać zwykłym przelewem na indywidualnie przypisany każdemu płatnikowi numer konta bankowego. Obecnie wysyłany jest jeden całościowy przelew a ZUS zajmuje się rozłożeniem kwoty na poszczególne składki. Obecni klienci banków i posiadacze rachunków rozliczeniowo- oszczędnościowych nie pozostaną pominięci ponieważ zmiany dokonywane są na całym obszarze prawa bankowego. Osoby posiadające obecnie konto w banku po zmianach będą otrzymywały od tej instytucji roczne zestawienie finansowe, które będzie obejmowało sumę pobranych opłat i prowizji przez bank, liczbę wykorzystanych przez klienta bezpłatnych transakcji oraz ilość limitowanych wypłat z bankomatów a także informacja czy konsument skorzystał z innego produktu finansowego w danym roku. Roczne zestawienie będzie możliwe do otrzymania drogą elektroniczną oraz tradycyjną pocztą co z pewnością będzie wiązało się z naliczeniem dodatkowej opłaty związanej z wysyłką takiego dokumentu.