70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

Kredyt czy gotówka

Kredyt czy gotówka

Czyli jak finansujemy duże i poważne zakupy? Coraz częściej kupujemy mieszkania i samochody za gotówkę. Czy wzbogaciliśmy się aż tak? Jaka forma finansowania jest lepsza?

Na kredyt czy za gotówkę? Jak coraz częściej Polacy nabywają samochody albo nieruchomości? Czy stać nas na kupno nowego samochodu lub mieszkania bez konieczności zaciągania kredytu?

Nie od dziś wiadomo, że do wzięcia kredytu potrzebna jest zdolność kredytowa. W przypadku samochodu jest łatwiej, gdyż rozchodzi się tu o dużo mniejsze kwoty niż w przypadku zakupu nieruchomości typu mieszkanie czy dom. Jak to wygląda w praktyce? Przyjrzyjmy się temu.

Według danych coraz więcej Polaków kupuje mieszkania za gotówkę. Czy to oznacza, że jesteśmy coraz bogatsi i stać nas na to? Otóż niekoniecznie. Z badań wynika, że na zakup gotówkowy coraz częściej decydują się osoby, których nie stać na zakup poprzez kredyt. Jak wspomniałam wyżej, aby wziąć kredyt trzeba mieć odpowiednią zdolność kredytową, a to stanowi poważny problem dla wielu osób. Bardzo duża liczba osób nie posiada odpowiednich zarobków do otrzymania kredytu na wystarczającą sumę na samochód czy mieszkanie. Coraz więcej ludzi ma kiepską historię kredytową i bank nie chce im udzielić pożyczki. Ostatnią grupą ludzi są ci, którzy po prostu nie chcą brać kredytu, by nie mieć zobowiązania na wiele lat. Skąd wziąć taką gotówkę? Często pieniądze, które przeznaczane są na taki zakup pochodzą z darowizn, spadków lub pożyczek zaciągniętych wśród rodziny. Czasem też z dobrze zainwestowanych wcześniej środków finansowych.

Która z opcji jest wygodniejsza, szybsza i korzystniejsza dla kupującego? Jedna i druga niesie za sobą plusy i minusy. Zacznijmy od opcji za gotówkę. W zależności od ilości środków finansowych jakimi dysponujemy to albo wydamy wszystko co mamy, albo nie. W tym pierwszym przypadku niesie to za sobą ryzyko, że zostaniemy bez płynności finansowej w nieprzewidzianej sytuacji, która może nas zaskoczyć. Jeśli nie wydamy całości zaoszczędzonych pieniędzy to zmniejsza to ryzyko braku środków finansowych w nagłej potrzebie. Płatność gotówkowa pozwala na szybką realizację transakcji i nabycie interesującej nas nieruchomości. W przypadku kredytu hipotecznego mamy możliwość nabycia interesującej nas nieruchomości pomimo braku odpowiednich środków gotówkowych lub w przypadku, gdy brakuje nam jakiejś części do pełnej kwoty.  Zaciągając kredyt na mieszkanie można na spokojnie spłacać jego raty, jednocześnie budując oszczędności, by nie martwić się nagłymi wydatkami lub nieprzewidzianymi sytuacjami życiowymi. Raty dostosowane do naszych możliwości finansowych i oczekiwań są mniejszym obciążeniem domowego budżetu. Kiedyś chcąc zakupić mieszkanie poprzez kredyt trzeba było uzbroić się w cierpliwość. Teraz formalności z tym związane są coraz mniej wymagające i coraz sprawniej przeprowadzana jest procedura przyznawania kredytu. Dzięki temu czas realizacji zakupu poprzez kredyt nie jest znacznie dłuższy niż w przypadku zakupu za gotówkę.

Każda z opcji – czy poprzez kredyt czy też za gotówkę niesie za sobą plusy i minusy. Najważniejsze jest, by przeanalizować swoją sytuację (w przypadku obydwu możliwości oczywiście) i wybrać taką, która jest dla nas w danej chwili korzystniejsza.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments